Namuhla olwamanqamu kuma-SA Sport Awards 2017

Kuyophela usuku lwanamuhla abalandeli bezemidlalo sebazi ukuthi obani abazolala behlabene emcimbini waminyaka yonke wokuklomelisa ngezindondo abantu abavelele kwezemidlalo, ama-SA Sport Awards 2017.

Umcimbi wakulo nyaka kuzokube sekungowesi-12 kanti uzoba ngeSonto (namuhla) e-Emperors Palace, eKempton Park, Ekurhuleni Municipality futhi uzobe usakazwa bukhoma ku-SABC 1 kanye naku-SuperSport kusukela ngo-20:00 kusihlwa.

Abantu abaningi bazobe bebheke ukuthi ubani ozogoduka nendondo ye-Sport Star of the Year kanye neye-People’s Choice Sport Star Award (nevotelwa umphakathi nge-SMS).

FUNDA NALOLU DABA: Kuyaphela ukuqagula ngozowina kwi-SA’s Got Talent, iKZN ibheke Ama-Zebra

Ozowina indondo ye-People’s Choice Sport Star Award uzogoduka nesamba semali esingu-R200 000 kanye nonyanyavu lwemoto entsha ceke. Kodwa-ke u-R100 000 kule mali kumele kunikelwe ngawo enhlanganweni enakekela abahlwempu. Nozowina i-Sport Star of the Year naye uzowina ngendlela efanayo.

Bonke abantu abaphakanyiselwe (nominated) emikhakheni eyehlukene bazogoduka no-R10 000 kanti labo abazowina bona bazogoduka no-R20 umuntu ngamunye kanye nenkomishi.

Zibonele ngezansi uhlu oluphelele lwabaphakanyiselwe emikhakheni eyehlukene:

SPORT ADMINISTRATOR OF THE YEAR
Michael Makhubela  – Volleyball
Sanelisiwe Kuzwayo  – Cricket
Dylan Tommy  – Lifesaving

SPORTSMAN OF THE YEAR
Luvuyo (Luvo) Manyonga  – Athletics
Wayde van Niekerk – Athletics
Chad Le Clos – Swimming

SPORTSMAN OF THE YEAR WITH A DISABILITY
Charl du Toit Para – Athletics
Dyan Buis Para – Athletics
Pieter du Preez Para – Cycling

SPORTSWOMAN OF THE YEAR
Caster Semenya – Athletics
Ashleigh Moolman Pasio – Cycling
Kirsten McCann – Rowing

SPORTSWOMAN OF THE YEAR WITH A DISABILITY
Toni Mould Para – Cycling
Ilse Hayes Para – Athletics
Louzanne Coetzee Para – Athletics

TEAM OF THE YEAR
Springbok Sevens – Rugby
Golden Lions Rugby Union – Rugby
Proteas Women’s Cricket Team – Cricket

NEWCOMER OF THE YEAR
Keshav Maharaj  – Cricket
Sokwakhana Zazini  – Athletics
Lloyd Harris – Tennis

COACH OF THE YEAR
Neil Powell – Rugby 7’s
Jean Verster – Caster Semenya’s Coach
Hilton Moreng – Proteas Women Cricket Team

VOLUNTEER OF THE YEAR
Samuel Maduwa  – Special Olympics
Ernesta Strydom – Disability Sport
Sharon Oakley – Triathlon

INDIGENOUS GAMES TEAM OF THE YEAR
KZN Kgati Team – Kgati
Limpopo Incuva Team – Incuva
North West Kho-Kho Team – Khokho

NATIONAL FEDERATION OF THE YEAR
Netball SA Netball
Lifesavings SA Lifesaving
Surfing SA Surfing

THE RECREATION BODY OF THE YEAR
9 Miles Project – Surfing
In-Touch Community Support Group – Hockey
Christelike Jeugforum – Multi coded Sport

PHOTOGRAPHER OF THE YEAR
Reinhard Hamman – Photographer
Simphiwe Nkwali – Photographer
Anne Laing – Photographer

SPORTS JOURNALIST OF THE YEAR
Charles Baaloyi – Journalist Media24
OG Molefe – Journalist eNCA
Cindy Poluta – Journalist 702

SCHOOL TEAM OF THE YEAR
St Marys School Waverley – Rowing
Paarl Boys High – Rugby
Hlangabeza Primary School U/13 Chess – Chess

DEVELOPING SCHOOL TEAM OF THE YEAR
Ikhwezilesizwe Primary School – Hockey
Hlangabeza Primary School U/13 Chess – Chess
Siyahlomula High School – Rugby

THE PEOPLE’S CHOICE SPORT STAR OF THE YEAR
Luvuyo (Luvo) Manyonga – Athletics
Wayde van Niekerk – Athletics
Caster Semenya – Athletics
Chad le Clos – Swimming
Kagiso Rabada – Cricket

SPORT STAR OF THE YEAR
Luvuyo (Luvo) Manyonga – Athletics
Wayde van Niekerk – Athletics
Caster Semenya – Athletics
Percy Tau – Football
Zolani Tete – Boxing

Image: DoC

Related Posts